23 травня 2022 року під час всесвітнього економічного форуму в Давосі пройшла виставка «Дім російських воєнних злочинів». Місцем її проведення було обрано колишній «Російський дім» – будівлю, що раніше слугувала майданчиком для зустрічей російських бізнесменів і політиків з інвесторами. Цей символічний жест був покликаний привернути увагу світової спільноти до страшної дійсності російської агресії проти України.
Проєкт був широко висвітлений світовими ЗМІ та став головною темою обговорень у Давосі. Наразі ця виставка експонується у штаб-квартирі НАТО, а у вересні її можна буде побачити в Європарламенті.
Спочатку планувалося презентувати цей проєкт паралельно з виставкою «Коли віра зрушує гори», та потім ми вирішили їх об'єднати. Зрештою, зараз у Києві будь-яка розмова про мистецтво починається з того, як на нього вплинула ця немислима катастрофа. Тож проєкт «Російські воєнні злочини» став фінальною точкою траєкторії нинішньої виставки, при цьому окремі роботи зустрічають відвідувачів просто на вході до PinchukArtCentre. Ці фотографії зібралися в колективний образ, створений фотографами, які долучилися до збору доказів і фіксації воєнних злочинів росіян в Україні. До цього образу в той чи інший спосіб відсилають усі ідеї та наративи, що пронизують виставку «Коли віра зрушує гори». Таке цілеспрямоване об'єднання змушує постійно пам'ятати про дійсність навколо нас, про реалії, присутні тут і зараз, від яких нікуди втекти.
Фотографії, що ввійшли до експозиції «Дому російських воєнних злочинів в Україні», були зроблені в різних куточках нашої держави від першого дня вторгнення і до початку липня. При цьому вони відображають лише частину тих злочинів, про які нам наразі відомо. Кульмінація цього проєкту – відео, яке створив Олексій Сай, зібравши 6400 зображення, що фіксують воєнні злочини, вчинені окупантами в Україні. Масштаб цієї роботи в поєднанні з агресивною подачею та звуковим супроводом здатний надовго шокувати глядача.
Проєкт «Дім російських воєнних злочинів» створений Фондом Віктора Пінчука та PinchukArtCentre у співпраці з Офісом Президента України, Міністерством Закордонних Справ України, виданням «Українська правда» та Українською асоціацією професійних фотографів.
Куратори:
Бйорн Гельдхоф, артдиректор PinchukArtCentre, та кураторка
Ксенія Малих, керівниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre.
Офіційний сайт:
https://www.russianwarcrimeshouse.org