Artist talk з колективом «Назва змінна / Variable Name» (Валерія Карпань та Марина Мариніченко)
У середу 11 червня о 18:30 запрошуємо на Artist talk з номінантками Премії PinchukArtCentre 2025 колективом «Назва змінна / Variable Name» (Валерія Карпань та Марина Мариніченко).
Подія проходитиме на 2-му поверсі біля рецепції PinchukArtCentre. Участь безоплатна за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/4mHrdrmCSPawUad88
Під час зустрічі Дарина Пирогова поговорить з колективом «Назва змінна / Variable Name» про їхні дослідження в галузі мультисенсорної антропології і роботу з репрезентації пам’яті і втрати. А також про проєкт «Так близько, що майже можна доторкнутися», представлений на виставці.
Інсталяція «Так близько, що майже можна доторкнутися» складається з двох частин і покликана дослідити взаємозв’язок пам’яті, тіла та ландшафту. Проєкт фокусується на соматичному досвіді простору, що змінюється під впливом соціальних, політичних і природних зрушень, нині прискорених повномасштабною війною.
Назва змінна / Variable Name — колектив українських художниць та кураторок Марини Мариніченко та Валерії Карпань, номінований на Премію PinchukArtCentre 2025. Марина та Валерія співпрацювали з культурними інституціями України, Польщі, Німеччини та Португалії. Їхня робота “Trust room” увійшла до мистецької програми фестивалю “Brave Factory 2021”, а інсталяція «Stay in touch» була представлена на “Biennale WRO Czhynnik Ludzki” 2023 року.
Модераторка: Дарина Пирогова — незалежна соціологиня та консультантка у стратегічному та просторовому розвитку громад. В індивідуальній дослідницькій практиці зосереджується на темах прийняння рішення щодо вимушеної міграції та впливу війни на довкілля. Співавторка проекту «30%» про відновлення природи під час війни в рамках Українського павільйону на Венеційській архітектурній бієнале 2023.
Artist talk з Максимом Ходаком
У п’ятницю 13 червня о 18:30 запрошуємо на Artist talk з номінантом Премії PinchukArtCentre 2025 Максимом Ходаком.
Подія проходитиме на 4-му поверсі (в залі з роботами Максима Ходака). Участь безоплатна за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/FPUvckpmrjjJ29fKA
Під час artist talk Альона Пензій поспілкується з Максимом Ходаком про його попередні мистецькі проєкти, теми, до яких він звертається у своїй художній практиці, зокрема через кіно. Окрема увага буде приділена роботі «Шановний Джафаре,», яку можна побачити на виставці.
У роботі «Шановний Джафаре,» Максима Ходак хоче налагодити зв’язок з іранським опозиційним режисером Джафаром Панагі, запропонувавши йому створити фільм про досвід війни в Україні та роль іранських дронів «Шахед-136» у російських обстрілах. Рельєфний постер з мармуру, представлений у залі, демонструє кадри можливого сюжету. А тишу розбиває звук зведених двигунів, що супроводжується підбіркою сцен, вирізаних з іранських фільмів, де люди їздять на мопедах.
Максим Ходак — художник, номінований на Премію PinchukArtCentre 2025. Митець цікавиться побудовою діалогу через мистецтво зі своїм поколінням, людьми, які народилися у 21 столітті, як спробою винайти нову політичну мову, зрозумілу для молоді. Максим Ходак один із учасників 4-го покоління WHW Akademija. Його фільми були показані на 52-му кінофестивалі «Молодість» та 15-му фестивалі короткометражних фільмів Wiz-Art. Роботи Ходака виставлялися на Київській бієнале, у Мистецькому Арсеналі, Voloshyn Gallery та PinchukArtCentre.
Модераторка: Альона Пензій — керівниця Кіноархіву Довженко-Центру, кінокритикиня та кураторка кіно- й виставкових проєктів. Організовувала ретроспективи української анімації на міжнародних і національних майданчиках (ANIMATOR, The Cinémathèque Française, StopTrik, LINOLEUM). У 2022–2024 роках була співкураторкою кінопрограм у Центрі сучасної культури в Дніпрі (DCCC). У 2023 році співкурувала виставку «Річка кричала, вила, як поранений звір» у межах Київської бієнале 2023.
Artist talk з Катериною Лисовенко
У середу 18 червня о 17:30 запрошуємо на Artist talk з номінанткою Премії PinchukArtCentre 2025 Катериною Лисовенко.
Подія проходитиме на 4-му поверсі в просторі Катерини Лисовенко.
Участь безоплатна за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/Yxbs9Y2e1siPV4jg9
Під час зустрічі Тетяна Жмурко поговорить з Катериною Лисовенко про попередні мистецькі проєкти художниці, її дослідження взаємозв’язку між ідеологією та живописом. Також розмова допоможе розкрити сенси роботи «Маленькі права», яка представлена на виставці.
У живописних полотнах «Маленькі права» Катерина Лисовенко фокусується на невід’ємних та універсальних «правах» тіл. У живописі вона оприявнює права на життя, репродукцію, бачення, поглинання (їжі чи інших істот) та захист в час, коли війна та посилення правих політичних сил у всьому світі зробили вбивства, насилля та контроль над тілом повсякчасними і направленими на всіх живих істот.
Катерина Лисовенко — номінантка Премії PinchukArtCentre 2025. Працює з монументальним живописом, графікою та текстом. Серед недавніх виставок художниці: «Kaleidoscope of Histories» у Дрездені та Зволле, персональна виставка Катерини Лисовенко в Kunstverein Hannover, виставка колекції Ludwig Museum Stiftung, виставка колекції в Варшавському музеї сучасного мистецтва, участь у Венеційській та Празькій бієнале.
Модераторка: Тетяна Жмурко — мистецтвознавиця, кураторка, завідувачка науково-дослідного відділу мистецтва ХХ – початку ХХІ ст. Національного художнього музею України, дослідниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre.
Дискусія «Суспільна роль мистецтва під час війни»
У четвер 19 червня о 18:30 Запрошуємо на дискусію «Суспільна роль мистецтва під час війни» в межах публічної програми до виставки номінант_ок Премії PinchukArtCentre 2025.
Подія відбудеться на 5-му поверсі PinchukArtCentre у просторі Катерини Алійник (вхід через 4-й поверх).Участь безкоштовна за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/ofPzAVapLZQ8SN2U6
Сьогоднішня реальність — поляризована та мінлива — впливає не лише на контексти, у яких працюють художни_ці, а й змушує переосмислювати свої підходи, мистецькі практики, а також значення мистецтва загалом. Під час дискусії звернемо увагу на питання, які особливо гостро постають перед суспільством і мистецькою спільнотою в умовах воєнного часу.
Зокрема, під час події обговоримо:● трансформації в соціальному та культурному середовищі;● як змінюється роль художників і художниць у часи війни; ● відповідальність та етичні межі у роботі із складними і чутливими темами.
Модеруватиме подію Катерина Ботанова — українська кураторка та культурна критикиня, запрошена кураторка Дослідницької платформи.
Учасни_ці дискусії:Алевтина Кахідзе — художниця, перформерка, кураторка, освітянка, садівниця. Із 2013 року у рамках співпраці з журналістами створює візуальні матеріали на теми рос-української війни та Євромайдану, авторка проекту «Клубніка Андріївна».
Тимофій Брік — ректор Київської школи економіки та національний координатор Європейського соціального опитування в Україні. У 2018-2023 роках Тимофій був запрошеним викладачем в Північно-Західному, Нью-Йоркському та Стенфордському університетах. У 2022-2024 роках був запрошеним науковцем у Лондонській школі економіки та Массачусетському університеті.
Тетяна Пилипчук — директорка Харківського літературного музею. Лауреатка Премії ім. Василя Стуса (2024). Дослідниця української літератури 1920-х - 1930-х років, а також актуальних напрямків музейної комунікації та популяризації музейних колекцій широкому загалу.
Artist talk з Женею Степаненко
У суботу 21 червня о 18:30 запрошуємо на Artist talk з номінанткою Премії PinchukArtCentre 2025 Женею Степаненко.
Подія проходитиме на 2-му поверсі біля рецепції PinchukArtCentre.
Участь безоплатна за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/yirLCjUz5BgT8eqL9
Під час зустрічі Оксана Чорноброва поговорить з Женею Степаненко про попередні мистецькі проєкти художниці і про її дослідження теми страху та містики крізь призму інтроспекції. Також розмова допоможе розкрити сенси роботи «Крик із пінної ванни», яка представлена на виставці.
У проєкті «Крик із пінної ванни» Женя Степаненко звертається до піджанрів горору і перетворює моторошні образи на метафоричні химерні елементи декору. Горори, які інтерпретує Женя Степаненко, провокують розкутий, позбавлений пригнічення від раптового потрясіння аналіз як особистісної, так і суспільної проблематик.
Женя Степаненко — художниця, номінована на Премію PinchukArtCentre 2025.
Вона є співзасновницею музично-перформативного дуету «Ядовитая Собачья Слюна» і засновницею пекарсько-скульптурного проєкту «Kreepy Bakery». Женя Степаненко брала участь у виставках в Україні, Європі та США.
Модераторка: Оксана Чорноброва — асистуюча кураторка виставки номінанток і номінантів Премії PinchukArtCentre 2025, асистентка кураторської групи PinchukArtCentre.
Artist talk з Антоном Саєнком
У середу 25 червня о 18:30 запрошуємо на Artist talk з номінантом Премії PinchukArtCentre 2025 Антоном Саєнком.
Подія проходитиме на 2-му поверсі в просторі Антона Саєнко.
Участь безоплатна за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/u2G54uQELoKLWdm97
Під час зустрічі Наталія Маценко поговорить з Антоном Саєнком про його художню практику, роботу з різними медіа та попередні мистецькі проєкти. Також розмова допоможе розкрити сенси живописного полотна «Мазанка», представленого на виставці.
У роботі «Мазанка», що відсилає до цілком конкретного образу традиційного українського житла, Антон Саєнко розкриває «принцип абстракції»: будь-яке нефігуративне зображення має конкретну першооснову, матеріальний початок. Використовуючи дисонанс і взаємодоповнення абстрактного та конкретного, а також білий колір, що натякає на новий початок, Антон Саєнко створив ситуацію нюансованості, що провокує вдивляння та запитування.
Антон Саєнко — митець, номінант на Премію PinchukArtCentre 2025, який працює з різними медіа, поєднуючи живопис, інсталяцію, фотографію, перформанс і лендарт. Його роботи були представлені на персональних виставках у Києві: «Грязне» у Dymchuk Gallery, «Марево» у The Naked Room, «Темний простір» у Closer. Також митець брав участь у групових виставках, зокрема «Point of View» у Galeria Labirynt (Люблін) та «У темряву» у 32 Vozdvizhenka Arts House (Київ).
Модераторка: Наталія Маценко — мистецтвознавиця, незалежна кураторка, арткритикиня, лекторка. Курувала виставки і резиденції в Україні, Польщі, Бельгії, Данії, Німеччині, Австрії, Нідерландах, Швейцарії, Мексиці. З 2013 у якості запрошеної кураторки співпрацювала з міжнародною мистецькою резиденцією BIRUCHIY Contemporary Art Project. Із 2018 — з лендарт-симпозіумом “Могриця. Простір покордоння”. З 2022 втілює проєкти в кооперації з Європейською службою зовнішніх справ (Брюссель). У 2023-2024 — гостьова кураторка в Kunstmuseum Bochum, Німеччина. Нещодавно була в кураторській резиденції в Cité internationale des arts, Париж.