Дана Кавеліна стала володаркою головної нагороди 7-го конкурсу Премії PinchukArtCentre – загальнонаціональної премії для молодих українських художників і художниць віком до 35 років. За 3D анімацію “Не може бути такого, щоб нічого не можна було повернути” вона отримала 370 тисяч гривень (близько 10 тисяч доларів США) й автоматично увійшла до списку номінантів міжнародної премії Future Generation Art Prize 2023.
Ніколай Карабінович, Антон Саєнко, Катерина Лисовенко отримали спеціальні відзнаки від журі. Окрім 60 тисяч гривень (приблизно 1650 доларів США), PinchukArtCentre запропонує кожному лауреату певну підтримку художнього розвитку в рамках виготовлення витвору мистецтва або підтримки у вигляді резиденції.
Переможців було обрано міжнародним журі у складі Бйорна Гельдхофа, артдиректора PinchukArtCentre; Євгенії Бєлорусець, української художниці, письменниці та фотографки; Марти Кірценбаум, кураторки Французького павільйону 58-ї Венеціанської бієнале; Барта де Баре, директора M KHA.
Відповідно до заяви журі, «кожен художник та художниця, які взяли участь у цій виставці, заслуговують на перемогу, тому що продовжувати займатися інтелектуальною та творчою діяльністю — надзвичайно важливо для українського суспільства. І це особливо сміливо та складно під тиском війни». Саме тому журі наполягало на тому, щоб відзначити кожну роботу, представлену на виставці (відзнаки журі представлені нижче). Серед 18 номінантів журі особливо відзначило чотирьох учасників, один із яких отримав головну нагороду. Крім того, журі наполегливо рекомендувало організаторам Премії PinchukArtCentre включити до списку номінантів міжнародної премії Future Generation Art Prize 2023 не лише переможця Премії PinchukArtCentre 2022, а й трьох інших здобувачів спеціальної відзнаки.
Коментуючи Церемонію нагородження, Віктор Пінчук, засновник Премії PinchukArtCentre, зазначив: «За кілька сотень кілометрів звідси палає війна. Герої ризикують власним життям. У цій війні є багато фронтів – дипломатичний, політичний. Звісно воєнний фронт є самим важливим. Проте культурний фронт теж має велике значення і на цьому фронті ви – художники та художниці, – ви воїни. Ваша праця – це теж наша зброя. Це дуже важливо для України в цей час. Ви розповідаєте всьому світу про нашу трагедію і про наш героїзм. Ви надихаєте українців на фронті, ви надихаєте українців тут. Я впевнений, що ця премія зробить свій внесок у нашу перемогу!»
Щодо пропозиції журі включити всіх переможців 7-ого конкурсу Премії PinchukArtCentre 2022 до списку номінантів міжнародної премії Future Generation Art Prize 2023, Віктор Пінчук сказав: «Це гарна ідея. Я обіцяю порадитися з членами журі Future Generation Art Prize, з переможцями шортліста і ми маємо прийняти мудре рішення».
Нагороджуючи Дану Кавеліну, Володарку головної премії PinchukArtCentre 2022, журі наголосило:
Її роботи — це довга поезія, що дивиться в очі спотвореній реальності цілісним та утопічним поглядом на майбутнє. Вона фокусується на емпатії та пропонує шляхи співіснування суперечливих спогадів у світі, де мертві оживають і живуть у фундаментальній рівності з усіма елементами довкола.
Коментуючи роботи лауреата першої спеціальної премії Ніколая Карабіновича, члени журі зауважили:
Він пропонує потужний образ пам'яті, котрий втілено у вигляді хореографії неможливого. Вона поєднує в собі як самотність людського буття, так і його зв'язок з іншими. Інтенсивна присутність пейзажу в його роботах нагадує про вигнання та порожнечу, що оточує людину, яка постійно змінює місця перебування.
Під час нагородження Антона Саєнка, який отримав другу спеціальну премію, члени журі заявили:
За допомогою свого голосу він пропонує уявити мінливий ландшафт, який несе в собі історію, травму і можливість існувати в ньому в повній мірі. Кричуща порожнеча заповнюється звучанням і резонансом вірша видатного репресованого українського поета Василя Стуса.
Коментуючи роботу Катерини Лисовенко, володарку третьої спеціальної премії, журі зауважило:
У своїх роботах Катерина порушує важливі питання, що стосуються кризових ситуацій, в яких нині опинилося українське суспільство. Вони чутливі та мають людський вимір, звертаючись до болючої та вразливої позиції героя, який шукає справжній голос. Таким чином її роботи відкривають простір для майбутнього.
Переможцем призу громадськості став Михайло Алексеєнко. Його було обрано відвідувачами та відвідувачками виставки шляхом електронного голосування за роботи художників-номінантів, і він отримав 37 000 гривень.
18 номінантів Премії PinchukArtCentre 2022 було обрано незалежною відбірковою комісією з понад тисячі заявок: Михайло Алексеєнко (32 роки, Київ), Ян Бачинський (31 рік, Львів), Юрій Білей (34 роки, Ужгород/Вроцлав/Берлін), Артем Гумілевський (36 роки, Миколаїв), Вікторія Довгадзе (30 років, Львів), Юрій Єфанов (32 роки, Київ), Дана Кавеліна (27 років, Мелітополь/Львів/Берлін), Ніколай Карабінович (34 роки, Київ/Антверпен), Дарія Кузьмич (31 рік, Київ), Катерина Лисовенко (33 рік, Одеса/Київ), Кристина Мельник (29 років, Київ), Павла Нікітіна (25 років, Брно), Антон Саєнко (33 роки, Суми/Київ), Олександр Сіроус (26 років, Харків/Київ), Максим Ходак (21 рік, Біла Церква/Київ), Петро Владіміров (29 років, Луганськ/Варшава) та Олександра Майборода (26 років, Київ/Варшава), Даніїл Ревковський (29 років, Харків) та Андрій Рачинський (32 роки, Харків), commercial public art (30, Київ/36, Одеса).
Кураторки виставки: Ксенія Малих, керівниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre та Олександра Погребняк, молодша кураторка PinchukArtCentre.
Виставка працюватиме до 30 квітня 2023 року з середи до неділі з 12:00 до 21:00. Вхід безкоштовний.
25.04.2023