UA

PinchukArtCentre та Укрзалізниця представили скульптуру Олексія Сая «Воля» на Центральному залізничному вокзалі Києва

Скульптура Олексія Сая «Воля»

Фото надано Укрзалізницею

17 квітня 2025 року PinchukArtCentre та Укрзалізниця представили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Відтепер її можна побачити на другому поверсі Центрального залізничного вокзалу Києва.
Ця робота створена з літер, які залишились від вітального знаку прифронтового села Любимівка на Херсонщині. Село було окуповане російськими військами в березні 2022 року, а звільнене українською армією 3 жовтня того ж року. Знак, що колись був символом громадянської ідентичності, був пошкоджений артобстрілами та ближнім боєм.

«Розвиваємо наші вокзали. Поряд із відкриттям корисних сервісів — від книгарень і дитячих кімнат до пекарень — ми наповнюємо їх культурним життям: організовуємо виставки, встановлюємо інсталяції, перетворюємо простір на майданчик для кіно‑зйомок і живої музики, простір, що додає віри та сенсів. Інсталяція Олексія Сая “Воля” — про незламність української душі та залізний характер, близький кожному залізничнику. Це вже наш другий спільний проєкт із PinchukArtCentre цього року, і попереду ще багато захопливих колаборацій», — наголосив голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський.

«Ми раді вже вдруге співпрацювати з Укрзалізницею, представляючи широкій українській аудиторії роботи, що були спеціально створені PinchukArtCentre для підтримки України на міжнародній арені, зокрема, під час таких подій як Всесвітній економічний форум у Давосі. Представлена робота Олексія Сая на центральному вокзалі Києва є своєрідним монументом для всіх українців, свідченням їхнього глибокого розуміння того, що свобода і воля нерозривно пов'язані між собою», коментує Бйорн Гельдхоф, артдиректор PinchukArtCentre.

Вперше скульптуру «Воля» було представлено міжнародній аудиторії на виставці Your Country First, Win with Us, що відбулася під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Згодом вона була показана на Мюнхенській безпековій конференції та конференції YES, присвяченій третій річниці повномасштабного вторгнення. Тепер її може побачити кожен відвідувач вокзалу.
Слово «Воля» в українській мові має подвійне значення — «свобода» і «волевиявлення». Цей смисловий дует відображує українську душу. Він підкреслює те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який можна досягнути та підтримати лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю.
Формально скульптура відсилає до культової роботи Роберта Індіани LOVE — знакового твору американського попарту 1960-х. Так, типографічна пластика «Волі» будує міст між ідеалізмом попередніх десятиліть та геополітичною реальністю сьогодення, перетворюючи глобальні символи миру, єдності й надії на маніфест спротиву, витривалості та прагнення до національного самовизначення.
Скульптура «Воля» — друга художня інтервенція, реалізована в межах стратегічного партнерства між PinchukArtCentre та Укрзалізницею, метою якого є спільне прагнення принести сучасне мистецтво в публічний простір. У лютому 2025 року на тому ж майданчику була представлена відеоробота Яреми Малащука та Романа Хімея «Прибуття».

Зображення за посиланням доступні для використання у ЗМІ. Використовуючи зображення, будь ласка, вказуйте наступну інформацію: Фото надано Укрзалізницею

18.04.2025