Шановні відвідувачки та відвідувачі, раді поділитися з вами анонсом виставок, які ви зможете відвідати у PinchukArtCentre у 2025 році!
● Премія PinchukArtCentre 2025Наприкінці лютого у PinchukArtCentre відкриється виставка 20 номінанток і номінантів Премії PinchukArtCentre 2025 — загальнонаціональної премії в галузі сучасного мистецтва для українських художниць та художників віком до 35 років включно. Учасни_ці створять нові роботи або ж представлять свої нещодавні проєкти, що об’єднають персональні історії, колективну пам’ять і роздуми про ідентичність. Виставка відобразить дуальність досвіду українського суспільства, де трагедії й втрати, переплетені з життєстійкістю та вірою у майбутнє. Спеціальною відзнакою поза конкурсом буде вшановано пам'ять Вероніки Кожушко — художниці з Харкова, яка подала заявку на участь у Премії PinchukArtCentre 2025, але трагічно загинула 30 серпня внаслідок російського ракетного удару по цивільній інфраструктурі міста.
● Виставка Габріель Ґолаят «Особисті свідчення» (Personal accounts)Це перша в Україні персональна виставка південноафриканської художниці. У новому розділі свого довготривалого проєкту вона досліджує досвід патріархального насильства та шляхи до зцілення. В українську частину проєкту, яку буде створено спеціально для виставки, увійдуть особисті історії жінок, квір-, транс- і небінарних людей, що розкривають не лише травматичні моменти, а й практики виживання, солідарності й любові. У відеоінсталяції художниця прибирає всі слова, виводячи на передній план подихи, зітхання, мугикання – звуки, що мали місце поміж розповідей геро_їнь під час особистих інтерв’ю.
● Виставка «Відкритої групи»Виставка заглиблюється в тему пам’яті, поєднуючи індивідуальні наративи, що через три представлені роботи формують взаємопов’язані історії колективної пам’яті – фундаментальні для формування ідентичності соціальних груп. Війна стане об’єднавчою темою, яку автори розглядають як через автобіографічну, так і через історичну призми, зосередившись на українській нації та її трансформаціях.
● Персональна виставка Лесі ХоменкоВиставка Лесі Хоменко досліджуватиме зміну образу особистості та суспільства, сформованих під впливом політики мистецтва та турбулентності складних історичних процесів. Виставковий проєкт зауважує потенціал живопису як медіума, що у творчості Хоменко тісно пов’язаний із соціально-політичними динаміками. Деконструюючи методи живопису, особливо в радянському контексті, художниця розкриває його політичний потенціал. Розвиваючи власну художню оптику, Леся Хоменко пропонує унікальне бачення людства та суспільства, розміщуючи їх у центрі своєї практики.
● Презентація антології та виставка Дослідницької платформи PinchukArtCentreОстанні два роки Дослідницька платформа PinchukArtCentre працювала над дослідженням деколоніальних практик та застосовувала цей підхід до аналізу сучасного українського мистецтва, переважно із часів здобуття Україною незалежності. Дослідниці підважували репрезентацію та уявлення заходу про мистецтво з України, а також вивчали, як ми самі бачимо, ідентифікуємо себе та повертаємо власні локальні історії.
Окрім виставки, PinchukArtCentre представить книжку «Повернення історії. Деколоніальність і мистецтво в Україні після 1991 року». До видання увійдуть тексти кураторки Дослідницької платформи PinchukArtCentre Катерини Ботанової, дослідниць Євгенії Буцикіної та Мілени Хомченко, а також науковців Світлани Бедарєвої, Адріана Івахова та Мадіни Тлостанової.
У 2025 році у PinchukArtCentre також відбудеться низка виставок із програми PAC UA, що має на меті підтримувати створення нових робіт, забезпечуючи кураторську та інституційну підтримку українським художницям і художникам.
Також буде представлена нова програма, націлена на підтримку молодих кураторок і кураторів. Ініціатива заохочує інноваційні підходи, які ставлять під сумнів традиційні способи створення виставок та натомість пропонують нові ідеї, що часто не представлені в інституційному середовищі. Результатом програми стане низка виставок у просторі PinchukArtCentre.
03.01.2025