UA

Your Country First — Win With Us

Your Country First — Win With Us

Фонд Віктора Пінчука та PinchukArtCentre у партнерстві з Офісом Президента України презентували проєкт, що поєднує виставку та дискусійну програму Your Country First — Win With Us / «Твоя країна понад усе — Перемагай з нами» під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі.
Виставка розповідає про Україну як про країну, що стоїть на передовій боротьби за глобальну свободу — попри величезні втрати, вона досягає визначних перемог і сміливо обирає життя в умовах постійної загрози. Через переконливі візуальні наративи та інсталяції, що спонукають до роздумів, виставка зауважує крихкість миру, стійкість людського духу та сувору реальність війни, що впливає на повсякденне життя.На виставці представлені роботи провідних міжнародних та українських художників, серед них, зокрема, інсталяція Дем`єна Герста «Історія болю», в якій земна куля пливе у швидкому потоці повітря над вістрями ножів. Монументальна відеоробота «Пташина клітка» Давіда Клербоута переносить нас у класичний європейський сад і маєток, перебування в цьому прекрасному місці обривається глухим вибухом: спокій та добробут зазнають руйнації. Це особливо відчутно в роботі Олексія Сая «Воля», що створена з літер пошкодженої під час бойових дій стели прифронтового села Любимівка в Херсонській області.

Your Country First — Win With Us
Your Country First — Win With Us
Your Country First — Win With Us

«Проєктом Your Country First — Win With Us нам було важливо сказати, що ми розуміємо, з української точки зору, що кожна нація хоче поставити на перше місце власну країну та її громадян_ок. Це правильно. Але якщо замислитися над цим і завершити цей мисленнєвий експеримент, то це також означає, що підтримка України у війні проти Росії необхідна всім, оскільки це в національних інтересах кожної окремої країни, з якою ми розмовляємо. Водночас, цією виставкою ми показуємо, наскільки загроза війни наближається. Щодня вона наближається на кілька кілометрів до Європи, що можна відчути в роботі Давід Клербоута «Пташина клітка», створеній у 2023 році, у ній художник зображує з одного боку, ідеальний рай, в якому живуть європейці, а з іншого — навислу загрозу війни, яка повільними темпами наближається до України. Вона поєднується зі спеціально створеною для Давосу роботою Олексія Сая зі слова «Воля», що означає дві речі: по-перше, свободу, по-друге, рішучість. Такого поєднання немає ані в англійській, ані в інших мовах, коли одне слово водночас має значення свободи та рішучості — потрібно мати рішучість, щоб захищати свободу, і якщо ви не маєте свободи, вам бракує рішучості. Я думаю, це важливий урок, яким українці можуть поділитися з європейцями: рішучість до захисту свободи так само важлива, як і власне свобода. Це те, що ми показуємо тут в контексті загроз, що насуваються на світ», — прокоментував цьогорічну тему Бйорн Гельдхоф, артдиректор PinchukArtCentre та куратор виставки Your Country First — Win With Us.

Your Country First — Win With Us

Олексій Сай розповів більш детально про ідею та мотивацію, що стоять за роботою: «Інтенція цієї роботи — продовжувати діалог із зовнішнім світом, розповідати про Україну, поглиблювати знання про нашу країну та важливі для нас цінності. “Воля” — це слово, що спонукає до роздумів і діалогу. Під час цієї події люди зібралися для обговорення різноманітних ідей, і, можливо, саме це слово наштовхне їх до нових розмов. “Свобода” — поняття, зрозуміле кожному, адже тут вона є в кожного. Натомість “воля” — це щось, що змушує задуматися. Здається, ніби вона є завжди, але це не так».

Your Country First — Win With Us

У відеороботі Яреми Малащука та Романа Хімея показано прибуття потягів із пораненими солдатами — нагадування про минулі світові війни та документація українських реалій, як натяк на те, що чекає на Європу, якщо Україна зазнає поразки.

«Ця робота знята на київському вокзалі. Наразі залізниця — це місце, де перетинаються долі українців, як цивільних, так і військових, адже потяг є найзручнішим і найшвидшим сполученням в Україні. Щодня, щохвилини прибувають і відправляються поїзди зі сходу до Києва, з Києва закордон і навпаки. Люди тут зустрічаються вперше за час довгої розлуки чи прощаються на роки. На перший погляд звична побутова ситуація в час війни набуває набагато більших значень, — поділився історією створення роботи співавтор, Ярема Малащук. — Інша частина роботи — це прибуття поїзда, який прибуває на станцію в Ла-Сьота. Це алюзія на перший кінопоказ в історії кіно винахідників кіно та режисерів - братів Люм’єр, під час якого люди із жахом вибігали з перегляду. У нашому випадку, це прибуття евакуаціного потягу з пораненими українськими військовими на київський вокзал. Евакуація такого масштабу з використанням поїздів востаннє відбувалася за часів Другої світової війни. Для Європи прибуття такого поїзда повинно викликати не менший жах ніж перший кінопоказ. Ми навмисно залишили кадри довжиною у 20 хвилин та відмовилися від динамічного монтажу щоб протиставити цей кадр нескінченним кліповим нарізкам, які зазвичай бачимо у новинних стрічках про російсько-українську війну».

Your Country First — Win With Us
Your Country First — Win With Us
Your Country First — Win With Us

Виставка Your Country First — Win With Us відкрита для відвідувач_ок з 20 по 23 січня 2025 року за адресою: Давос (Швейцарія), вул. Променад 59
Фото доступні для використання у ЗМІ за посиланням.
При використанні фото, будь ласка, вказуйте наступну інформацію: Фотографії надані Фондом Віктора Пінчука ©2025. Фотографи: Нікола Лобе / Валентина Ростовікова.