27 лютого - 15 серпня 2021
PinchukArtCentre представляє «Камінь б'є камінь» - виставку Нікіти Кадана, організовану в контексті діяльності Дослідницької платформи PinchukArtCentre. Його перша персональна виставка в Україні демонструє як новостворені, так і існуючі роботи, які є рефлексією на теми української історії, політичного насильства, національного історичного спадку, авангарду та радянської утопії. Ця виставка досліджує виклики теперішнього часу в нерозривному зв'язку з минулим, використовуючи історію, щоб освітити сьогодення та уявити майбутнє.
Бйорн Гельдхоф, куратор виставки та арт-директор PinchukArtCentre: «"Камінь б'є камінь" – це перша велика персональна виставка Нікіти Кадана в Україні та найбільша його персональна виставка на сьогоднішній день. Це шана художнику, який вже понад 14 років робить яскраву міжнародну кар'єру та водночас впливає та підтримує багатьох українських митців. Нікіта Кадан став лише третім українським художником за 15 років, після Сергія Браткова та Бориса Михайлова, чия велика персональна виставка представляється в PinchukArtCentre. Цей знаковий проект є продовженням довгої історії співпраці інституції з художником, починаючи з 2007 року. Кадан двічі брав участь у Премії PinchukArtCentre (переможець 2011 року), двічі – у Премії Future Generation Art Prize (один раз як член групи Р.Е.П.), був учасником виставки «Страх та надія» та представляв свої роботи в рамках ще 5 групових виставок. Отже, ми вшановуємо творчість Нікіти Кадана виставкою, яка взаємодіє з історичним минулим та водночас мріє про майбутнє».
Виставка починається з «флешбеку», що проявляється в інтуїтивній художньо-історичній рефлексії, здебільшого через роботи тих, кого відносять до українського авангарду. Це акцентує використання Каданом історичного минулого у вигляді ідеологій, мистецтва та актів політичного насильства.
Виставку пронизують історичні події, об'єкти та образи, які Кадан наново інтерпретує з огляду на гостру потребу сьогодення протистояти геополітичним помилкам, імперіалістській агресії та праворадикальним ідеологіям.
«Камінь б'є камінь» – це жодним чином не «історія, якою вона була»; це мотив, що спалахує в момент небезпеки – він освітлює наше сьогодення й спрямовує нас у майбутнє.
З нагоди персональної виставки Нікіти Кадана PinchukArtCentre видав однойменну книгу «Камінь б'є камінь». У зібраних текстах Уїлєама Блейкера, Бйорна Гельдхофа, Катерини Міщенко та Катерини Яковленко розкриваються теми історії та пам'яті, мистецької інтерпретації минулого та насилля, а також актуалізації авангардної спадщини сьогодення. Дизайн та верстка видання розроблені Альоною Соломадіною.
Бйорн Гельдхоф
Куратор виставки
Арт-директор PinchukArtCentre
Катерина Яковленко
Асистентка куратора
Кураторка публічних програм PinchukArtCentre
Дана Косміна
Архітекторка та дизайнерка експозиції
Василь Єрмілов
Ескіз пам'ятника «Монумент Ленінської Епохи», 1961
Папір, акварель, графічний олівець
Софія Налепинська-Бойчук
«Пацифікація» Західної України, 1930
Папір, дереворит
Давид Гофштейн, Марк Шагал
Тройєр [Скорбота або Печаль] Поетична збірка
Київ, Культур-Лігa. 1922
Віктор Пальмов
У селі (Об'їжджають коня), 1927
Полотно, олія
Нікіта Кадан
Стрибок тигра, 2018
Залізо
Мануїл Шехтман
Єврейський погром, 1926
Полотно, темпера
Василь Єрмілов
«Червона Україна». Ескіз розпису агітпотягу, 1919
Папір, акварель
Василь Єрмілов
Розпис потягу «Червона Україна», 1921
Фотографія
Іван Падалка
Тарілка з розписом: «Я пролетарій-мамай, стережись мене, буржує, не займай», 1923
Порцеляна
Василь Єрмілов
Видання «Більшовицький засів» Ескіз обкладинки, 1920–початок 1930-х
Папір, туш, аплікація
Нікіта Кадан
Мешканці Колізею, 2018
Звукова скульптура на основі аудіодокументації публічної акції на Кам'яному мосту в Регенсбурзі, відео- та фото-документація, описові тексти.
Нікіта Кадан
Перемога, 2017
Фанера, штукатурка та біла фарба
Нікіта Кадан
Видовище неорганізованих мас, 2018
Фотографія
Нікіта Кадан
Хроніка, 2016
Туш, папір
Нікіта Кадан
Погром, 2016
Вугілля, папір
Нікіта Кадан
Сонце та супутник, 2020
Залізо, неон
Нікіта Кадан
З серії «Зламане древко», 2019–2021
Залізо, друк на шовковій тканині
Нікіта КаданПеремога над сонцем, 2020
Залізо
Нікіта Кадан
Глядачі, 2016
Папір, вугілля
Нікіта КаданВугілля Донбасу (Єрмілов—Брак), 2021
Вугілля, папір
Нікіта Кадан у співпраці з Даною Косміною
Архітектон Лисої гори, 2021
Гіпсокартон, дерево, лайтбокс
Нікіта Кадан
Кожен хоче жити біля моря, 2014
Фотографія, гуаш, графіт
Нікіта Кадан
Анонімний, Осмолений, 2021
Мармур, дерево, пластик, смола
Нікіта Кадан
Мешканці Колізею, 2018
Відео- та фото-документація, описові тексти
Нікіта Кадан
Майбутній час у минулому, 2021
Вугілля, папір
Вернісаж виставки
На виставці ви можете скористатися аудіогідом Explainit, що надає унікальну можливість індивідуального відвідування виставки та знайомства з творами за допомогою мобільного телефону.