4 вересня Фонд Віктора Пінчука та PinchukArtCentre у партнерстві з Офісом Президента України, Міністерством закордонних справ України, Німецьким Бундестагом та Берлінським університетом імені Гумбольдта відкрили виставку Russian War Crimes / російські воєнні злочини у Берліні. Проєкт демонструє фотографії, зроблені по всій Україні з початку жорстокого повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року. Попри це, він стосується лише частини скоєних злочинів. Експозиція дозволяє західній аудиторії стати свідками тортур, страт та бомбардувань, вчинених росіянами проти українських військовослужбовців і цивільного населення.
Катрін Герінг-Екардт, віцепрезидентка Бундестагу, Віктор Пінчук, засновник Фонду Віктора Пінчука та YES, Вольфганг Ішингер, Президент Ради Фонду Мюнхенської конференції з безпеки (MSC) та член Наглядової Ради YES, Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента України, Клаус Кресс, директор Інституту міжнародного права миру та безпеки Кельнського університету, Юлія фон Блюменталь, президентка Берлінського університету імені Гумбольдта та Флоріан Єсбергер, директор Інституту міжнародного кримінального правосуддя імені Франца фон Ліста Берлінського університету імені Гумбольдта виступили на офіційному відкритті виставки Russian War Crimes.
Катрін Герінг-Екардт наголосила на порушенні росією міжнародного гуманітарного права і зауважила масштаби скоєних жахіть: «Виставка Russian War Crimes представляє фотодокази російських звірств в Україні, в основі яких — невинні жертви. Виставка наочно демонструє масовість скоєних жахливих дій і є нагадуванням для тих із нас, хто обіймає політично відповідальні посади в усьому світі, що ці злочини мають бути покарані. росія і путін мусять понести відповідальність».
Віктор Пінчук у своїй промові сказав: «Ми створили цю виставку з надією, що вона допоможе тим, хто приймає рішення, зробити дуже потужне рішення — надіслати більше зброї і зробити це набагато швидше. Звичайно, ми вже неодноразово показували цю виставку, але специфіка цього проєкту в тому, що зло дуже продуктивне. Щоразу, у кожній новій експозиції цієї виставки, ми мусимо довати все нові й нові зображення, адже зло діє безупинно. Навіть сьогодні ви побачите кадри злочину, скоєного нещодавно в Чернігові. Лише два тижні тому російська балістична ракета знищила там театр — семеро людей загинуло, понад 150 поранено».
Андрій Єрмак через відeозвернення вкотре наголосив на важливості дотриманні формули миру, запропонованої Президентом України Володимиром Зеленським, і притягненні відповідальності росії за воєнні злочини: «З лютого 2022 року, унаслідок повномасштабної російської агресії проти українців, скоєно 136 тисяч злочинів. За нашими даними, за цей час було вбито орієнтовно 11 тисяч мирних жителів, 497 з яких — діти. І це не остаточні цифри. Ще 20 тисяч дітей викрали та вивезли до росії. У багатьох із них є живі батьки в Україні, але їх примусово усиновили. Зауважте, ці цифри не є остаточними, а перелік злочинів далеко не вичерпним. Ми вимагаємо справедливості за кожного закатованого і вбитого українця, за кожну зруйновану домівку, за кожну сльозу, пролиту українською дитиною».
Вольфганг Ішингер виголосив завершальну промову. «Немає гарних картинок про війну та воєнні злочини. Немає такого поняття, як воєнні злочини без крові, розірваних тіл, страждань і геноциду. І я вважаю, що наш обов’язок — показати нашому населенню, нашим виборцям і навіть нашим дітям, що війна — це не те, що існує в академічних статтях. Війна — це насправді те, що відбувається зараз, саме тут, у серці Європи. Якби зараз можна було долетіти до Києва, там можна було б опинитися менше, ніж за дві години. Тож ми також нагадуємо вам, і на цьому було наголошено, що, на жаль, ми тут, у Берліні, тут, у Німеччині, маємо тенденцію так легко й так багато чого забути про війну, яка фактично прийшла до Берліна 80 років тому. Десь вісімдесят років тому ми привезли її в Україну та інші частини колишнього радянського союзу». Наостанок він додав: «Я думаю, що ми не маємо робити замало, запізно. Я думаю, що ми мусимо зробити якомога більше прямо зараз».
Виставку Russian War Crimes вперше було показано в колишньому «російському домі» в Давосі під час щорічної зустрічі Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) у 2022 році. Пізніше вона з великим резонансом була експонована в будівлі парламенту в Лондоні, у штаб-квартирі НАТО та Європейському Парламент у Брюсселі, а також у Нью-Йорку під час Генеральної Асамблеї ООН. У січні 2023 року виставка повернулася до Давосу, де її нову версію продемонстрували під час щорічної зустрічі Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). Згодом, у лютому 2023 року, проєкт відбувся на Мюнхенській конференції з безпеки, у липні 2023 року він був представлений під час саміту НАТО у Вільнюсі, а в серпні 2023 року, на День Незалежності України, презентований у Братиславі.
Особлива подяка коаліції Ukraine 5 AM та Українській асоціації професійних фотографів (UAPP) за надану інформацію про воєнні злочини.
Виставка Russian War Crimes проходила з 4 по 16 вересня за адресою: Humboldt University of Berlin, Unter den Linden 6.
Офіційний сайт: https://www.russianwarcrimeshouse.org
Фотографії PinchukArtCentre доступні за посиланням: https://www.dropbox.com/sh/kun0jemda5s19tv/AAClsW7Uq4ORJUDiHWAo8LMya?dl=0